تعریف سئو به زبان ساده برای مبتدیان

1398/06/22

تعریف سئو به زبان ساده برای مبتدیان

سئو مخفف واژه بهینه سازی (search engine optimization) است. در واقع تمامی فرآیندهایی که به صورت آنلاین انجام می‌شود تا یک سایت در صفحه اول گوگل ظاهر شود و در نتیجه محتوای سئو شده در نتایج اولیه قابل مشاهده باشد.

 

سئو چیست؟

اگر بخواهیم سئو را به منزل مسکونی تشبیه کنیم؛  در آپارتمان‌ها و منازل مسکونی علاوه بر تمیز کردن داخل خانه ، همان قدر هم به پاکی و تمیزی خارج از خانه اهمیت می‌دهند.

باید بدانید که سئو به دو دسته تقسیم می‌شود که نام آن‌ها سئو داخلی یا سئو درون صفحه‌ای ( on page SEO) و سئو خارجی یا سئو برون صفحه‌ای ( off page SEO ) می باشد.

 

این دو سئو با یک دیگر بسیار متفاوت هستند. اما برای اینکه محتوا خوبی برای سایت داشته باشد باید از لحاظ سئو هر دوی این فرآیند بدون کاستی  ساماندهی شوند.

برای درک بهتر این مسئله از مثال استفاده می‌شود تا کمکی برای بهتر درک شدن مطلب باشد.

 

شما یک خانه را در نظر بگیرید که کلا فقط یک راه ورودی و آن هم از درب باشد را دارد و در جلوی این خانه باغچه‌ای تعبیه شده است.

سئو خارجی به زبان ساده برای تازه کارها

اگر داخل باغچه نامرتب و بسیار آشفته باشد، هر فردی به دیدن باغچه تصور می‌کند داخل خانه هم به همین شکل نامرتب و بهم ریخته است و از آمدن به خانه اجتناب می‌کند.

 حال اگر داخل خانه هم بسیار تمیز و مرتب باشد ، با داشتن باغچه نامرتب هیچ فرقی به حالتان نخواهد داشت و باز هم کسی به داخل خانه نخواهد آمد.

 

سئو داخلی به زبان ساده برای تازه کارها

حالا برعکس ماجرا تصور کنید که باغچه بسیار مرتب و منظم شده و مهمانان از بیرون نمایانگر این زیبایی می‌شوند اما داخل خانه بسیار نامرتب است و تمامی اتاق های خانه بهم ریخته شده و وقتی برای تمیز کردن آن‌ها گذاشته نشده است.


مهمان شاید به داخل خانه بیاید اما با مشاهده چنین تصویری هرچه سریع تر خواهان بیرون آمدن از خانه را دارد و حتی زودتر از اینکه بخواهید واژه سئو را تلفظ کنید، خانه شما را ترک خواهد کرد.

 

سئو داخلی چیست؟ خلاصه و مفید

خب با توجه به مثال زده شده می‌توانید بهتر درک کنید که سئو داخلی چیست و در کدام مباحث به کار می‌رود.

در حقیت سئو داخلی تمام فاکتورهایی است که گوگل آن‌ها را رتبه بندی می کند. و در کل سئو داخلی اعمال که برای وب سایتی انجام می‌دهید به کار می‌رود همچون عنوان مناسب و استفاده از کلمات کلیدی ، محتوا و ساختار منظم و... که در صفحه‌ی وب سایت به انجام می‌رسد را می‌نامیم.

بهینه سازی یا سئو


همچنین تمامی فعالیت‌هایی که به منظور بهینه سازی یک وب سایت انجام می‌شود که موجب افزایش رتبه سایت شما از نظر موتورهای جستجو و گوگل می‌شود. همین طور بهینه سازی افزایش ترافیک سایت در موتورهای جستجو دیگر از اعمالی هستش گه در سئو داخلی باید به انجام رسانیده شود.

 

تعریف سئو خارجی به بیانی ساده

سئو خارجی به تمام فعالیت هایی بر میگردد که برای گوگل بسیار مورد توجه است و همین طور تقریبا این فعالیت‌ها دست شما نمی‌باشد!

این نوع فعالیت‌ها به منابع دیگری وابسته است مانند شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌هایی دیگری که در زمینه کاری شما فعالیت دارند و یا به سابقه شخصی فرد جستجوگر بر خواهد گشت.

در حقیقت سئو خارجی از نوعی استراتژی برخوردار است و به تمامی اقداماتی که شما برای کاهش رتبه در نتایج موتورهای جستجو انجام می‌دهید به شمار می‌رود. شما با استفاده از روش‌های گوناگون می‌توانید وب سایت خود را تبلیغ کنید یکی از این روش‌ها گذاشتن لینک سایت خود در یک وب سایت دیگران است.

 در واقع با انجام این کار علاوه بر جذب کردن گوگل نسبت با سایت خود، اعتماد بیشتر مخاطبان و کاربران را هم جمع خواهید کرد. با انجام این فعالیت ها پیشرفت قابل به توجهی خواهید داشت.

 

تفاوت‌های سئو داخلی و سئو خارجی 

برای اینکه وب سایت ایده آل داشته باشید باید وب سایتتان از همه لحاظ تکمیل باشد خب این مسئله برای سئو داخلی و سئو خارجی هم وفق می‌کند. اگر داخل وب سایت از محتوای مناسب استفاده فرمایید چند حسن و امتیاز برای شما خواهد داشت ابتدا اینکه کاربران زیادتری نسبت به قبل را خواهید داشت و علاوه بر آن گوگل و موتورهای جستجو هم زمانی که شاهد بازدید زیاد سایت شما باشد ، طبق الگوریتم  وب سایت شما در صفحه اول خواهد بود.

همین طور طراحی صفحه وب سایت هم بسیار مقوله مهمی است که باید در نظر گرفته شود. در نهایت اگر وب سایت شما از لحاظ طراحی ، منحصر به فرد باشد و عنوان‌هایی که داخل وب سایت قرار می‌دهید کاربردی و زیبا باشند، شما سئو داخلی را رعایت کرده‌اید و شاهد پیشرفت وب سایتتان خواهید بود.

اما برای سئو خارجی این اعمال ناشناخته است؛ زیرا فعالیت‌هایی که شما برای تبلیغات از وب سایت خود انجام می‌دهید را سئو خارجی می‌نامند همانند تبلیغ وب سایت در فضاهای رسانه همچون تلگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر که برای گوگل درک این مطلب واضح باشد.

هرچه شما لینک وب سایت خود را بیشتر به اشتراک بگذارید امتیازات بیشتری خواهید داشت و تشخیص رعایت سئو خارجی که شما برای وب سایت خود انجام داده اید به عهده موتورهای جستجو خواهد بود.

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه کاربران

تولید محتوا با کمترین قیمت